2011 Honda VT1300CS ABS gallery
2011 Honda VT1300CS ABS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,785 mm (70.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda ANF125i Innova
- 2011 Honda Ape 100
- 2011 Honda Ape 50
- 2011 Honda Aviator
- 2011 Honda CB Shine
- 2011 Honda CB Twister
- 2011 Honda CB Unicorn
- 2011 Honda CB Unicorn Dazzler
- 2011 Honda CB1000R
- 2011 Honda CB1000R ABS
- 2011 Honda CB1100 Type 2
- 2011 Honda CB1100 Type 2 ABS
- 2011 Honda CB1100 Type1
- 2011 Honda CB1100 Type1 ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Four
- 2011 Honda CB1300 Super Four ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Touring
- 2011 Honda CB1300SA

