2011 Honda VT1300CX gallery
2011 Honda VT1300CX
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | 56,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,805 mm (71.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-R21 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.30 litres (5.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 AJS DD50E-2
- 2011 AJS Eos 125 Mk2
- 2011 AJS Exactly 125
- 2011 AJS Exactly 50
- 2011 AJS JSM Motard 125
- 2011 AJS JSM Trail 125
- 2011 AJS NAC12 125
- 2011 Aprilia Atlantic 300
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS
- 2011 Aprilia MXV 4.5
- 2011 Aprilia Pegaso 650
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2011 Aprilia RS 125

