2011 Daelim S1 125 gallery
2011 Daelim S1 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey, white |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia Tuono 1000 R
- 2011 Aprilia Tuono V4R
- 2011 Aspes Elios
- 2011 Aspes Perseo Hybrid 150
- 2011 Aspes Sibilla
- 2011 Aspes Sirio Hybrid 50
- 2011 Aspes Vega Hybrid 125
- 2011 Atlas Honda CD 100
- 2011 Atlas Honda CD 70
- 2011 Atlas Honda CG 125
- 2011 Atlas Honda CG 125 Deluxe
- 2011 Avon E-Mate
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220
- 2011 Bajaj Discover 100
- 2011 Bajaj Discover 150
- 2011 Bajaj Platina 100
- 2011 Bajaj Platina 125 Dumdar Sawari
- 2011 Bajaj Pulsar 135LS
- 2011 Bajaj Pulsar 150

