2011 Daelim VJF 250 gallery
2011 Daelim VJF 250
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 247.00 ccm (15.07 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red/white |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia SXV 4.5
- 2011 Aprilia SXV 5.5
- 2011 Aprilia Tuono 1000 R
- 2011 Aprilia Tuono V4R
- 2011 Aspes Elios
- 2011 Aspes Perseo Hybrid 150
- 2011 Aspes Sibilla
- 2011 Aspes Sirio Hybrid 50
- 2011 Aspes Vega Hybrid 125
- 2011 Atlas Honda CD 100
- 2011 Atlas Honda CD 70
- 2011 Atlas Honda CG 125
- 2011 Atlas Honda CG 125 Deluxe
- 2011 Avon E-Mate
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220
- 2011 Bajaj Discover 100
- 2011 Bajaj Discover 150
- 2011 Bajaj Platina 100
- 2011 Bajaj Platina 125 Dumdar Sawari

