2011 Yamaha VMAX Hermes gallery
2011 Yamaha VMAX Hermes
TYPE: Prototype
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | 200 |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.0 kg (623.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,699 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/brown. |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia Atlantic 300
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS
- 2011 Aprilia MXV 4.5
- 2011 Aprilia Pegaso 650
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2011 Aprilia RS 125
- 2011 Aprilia RS 125 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS 50
- 2011 Aprilia RS 50 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS4 125
- 2011 Aprilia RS4 50
- 2011 Aprilia RSV4 Factory
- 2011 Aprilia RSV4 Factory APRC SE

