2011 Yamaha Vity gallery
2011 Yamaha Vity
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,58 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, gray |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda Elite
- 2011 Honda Faze
- 2011 Honda Faze ABS
- 2011 Honda Faze Type-S
- 2011 Honda Forza EX
- 2011 Honda Forza X
- 2011 Honda FTR230
- 2011 Honda Fury
- 2011 Honda GL1800 Gold Wing
- 2011 Honda Interceptor
- 2011 Honda Interceptor ABS
- 2011 Honda Interstate
- 2011 Honda Metropolitan
- 2011 Honda Monkey 50
- 2011 Honda NHX110 Lead
- 2011 Honda NT700V
- 2011 Honda NT700V ABS
- 2011 Honda PCX
- 2011 Honda PS125i
- 2011 Honda PS125i Sporty

