2009 MV Agusta F4 1078 RR312 gallery
2009 MV Agusta F4 1078 RR312
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.30 ccm (65.80 cubic inches) | Power: | 190 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/red, black/white, black/grey |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Ducati Superbike 1098R Bayliss LE
- 2009 Ducati Superbike 1198
- 2009 Ducati Superbike 1198 S
- 2009 Ducati Superbike 848
- 2009 E-max 110S
- 2009 E-max 120L
- 2009 E-max 140L
- 2009 E-max 190L
- 2009 E-max 90S
- 2009 Ecosse Iconoclast
- 2009 Ecosse Spirit ES1
- 2009 Ecosse The Heretic
- 2009 Enfield Bullet 350
- 2009 Enfield Bullet Electra 5S
- 2009 Enfield Bullet Machimo 500
- 2009 Enfield Bullet Machismo
- 2009 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2009 Fantic Caballero 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 H2O

