2009 MBK Booster X gallery
2009 MBK Booster X
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,71 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.6 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 267.0 kg (588.6 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, orange, silver |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 100
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 114
- 2009 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2009 Big Bear Choppers Sled 114 EFI X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI

