2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 gallery
2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Floating disc, 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc, 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Viper Diablo
- 2009 Viper Diablo Deluxe
- 2009 Viper Diamondback
- 2009 Von Dutch Cruelworld Rigid
- 2009 Von Dutch Dutch Angel Softail
- 2009 Von Dutch Dutch Angel SS
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman II
- 2009 Von Dutch Killer B
- 2009 Von Dutch Lowbrow ProCruiser
- 2009 Von Dutch Speedball
- 2009 Voxan Black Magic
- 2009 Voxan Charade Racing
- 2009 Voxan Scrambler Voyager
- 2009 Voxan Street Scrambler
- 2009 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2009 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2009 Vyrus 984 C3 V2
- 2009 Vyrus 985 C3 V4
- 2009 Wakan 100 Roadster

