2011 Yamaha FZ1 Fazer gallery
2011 Yamaha FZ1 Fazer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Moto Guzzi California Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi California Classic
- 2011 Moto Guzzi California Vintage
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V SE
- 2011 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario
- 2011 Moto Guzzi Nevada Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V ABS
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX 4V
- 2011 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Racer
- 2011 Moto Morini 1200 Sport
- 2011 Moto Morini 9 1/2
- 2011 Moto Morini Corsaro 1200
- 2011 Moto Morini Granpasso 1200

