2011 Sachs SpeedJet R gallery
2011 Sachs SpeedJet R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,82 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Anthracite/silver, black/white, red/white, blue/white |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 E-Ton E-MO Plus Jr. EV3D
- 2011 E-Tropolis Future
- 2011 E-Tropolis Retro
- 2011 Ecosse Iconoclast
- 2011 Ecosse Spirit ES1
- 2011 Ecosse The Heretic
- 2011 Ecosse Titanium
- 2011 Ecosse Titanium Race
- 2011 Ecosse Titanium RR
- 2011 Enfield Bullet 350 UCE
- 2011 Enfield Bullet C5 Military
- 2011 Enfield Bullet Classic 500
- 2011 Enfield Bullet Electra Deluxe
- 2011 Enfield Bullet Electra EFI
- 2011 Enfield Bullet Electra Scrambler
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI
- 2011 Enfield Classic 350
- 2011 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2011 Erik Buell Racing 1125R DSB

