2011 Sachs SpeedJet RS gallery
2011 Sachs SpeedJet RS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,08 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disk |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/white/red |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO T-Rex 125
- 2011 PGO T-Rex 150
- 2011 PGO T-Rex 50
- 2011 PGO TR3 50
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb
- 2011 PGO X-Hot 125 EFI
- 2011 PGO X-Hot 150 Carb
- 2011 PGO X-Hot 150 EFI
- 2011 PGO X-Hot 50
- 2011 Piaggio Beverly 300ie
- 2011 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2011 Piaggio BV Tourer 250
- 2011 Piaggio BV Tourer 500
- 2011 Piaggio Fly 125
- 2011 Piaggio Fly 150
- 2011 Piaggio Fly 50
- 2011 Piaggio Liberty 125
- 2011 Piaggio Liberty 50
- 2011 Piaggio MP3 125 Hybrid
- 2011 Piaggio MP3 300ie

