2011 Sachs SpeedForce R gallery
2011 Sachs SpeedForce R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,82 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disk |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB400 Super Four
- 2011 Honda CB400 Super Four ABS
- 2011 Honda CB600F
- 2011 Honda CB600F ABS
- 2011 Honda CBF Stunner
- 2011 Honda CBF1000
- 2011 Honda CBF1000 ABS
- 2011 Honda CBF125
- 2011 Honda CBF600N
- 2011 Honda CBF600N ABS
- 2011 Honda CBF600S
- 2011 Honda CBF600S ABS
- 2011 Honda CBR1000RR
- 2011 Honda CBR1000RR ABS
- 2011 Honda CBR125R
- 2011 Honda CBR250R
- 2011 Honda CBR600F
- 2011 Honda CBR600RR
- 2011 Honda CBR600RR ABS

