2001 Sachs XTC 125 gallery
2001 Sachs XTC 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Bimota SB8R
- 2001 Bimota SB8R Special
- 2001 Bimota YB11
- 2001 BMW C1
- 2001 BMW C1 200
- 2001 BMW F650GS
- 2001 BMW F650GS Dakar
- 2001 BMW K1200LT
- 2001 BMW K1200RS
- 2001 BMW R1100R
- 2001 BMW R1100RS
- 2001 BMW R1100RT
- 2001 BMW R1100S
- 2001 BMW R1150GS
- 2001 BMW R1150R
- 2001 BMW R1150RT
- 2001 BMW R1200 Avantgarde
- 2001 BMW R1200 Independent
- 2001 BMW R1200Classic
- 2001 BMW R850C Avantgarde

