2001 Husqvarna SM 570 R gallery
2001 Husqvarna SM 570 R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 576.00 ccm (35.15 cubic inches) | Power: | 56 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 76.4 mm (3.9 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
- 2001 Moto Guzzi California EV
- 2001 Moto Guzzi California Jackal
- 2001 Moto Guzzi California Special
- 2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition
- 2001 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2001 MuZ Skorpion Sport Cup
- 2001 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2001 MV Agusta F4 S
- 2001 MV Agusta F4 S 1+1

