2001 Kawasaki EN500 gallery
2001 Kawasaki EN500
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-S19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-S15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 KTM EXC 200
- 2001 KTM EXC 400
- 2001 KTM EXE 125 Enduro
- 2001 KTM EXE 125 Supermoto
- 2001 KTM LC4 620 Super Competition
- 2001 KTM LC4 620 Supermoto
- 2001 KTM LC4 Adventure 640
- 2001 KTM LC4-E 640 Enduro
- 2001 KTM LC4-E 640 Supermoto
- 2001 Kymco Stryker 125
- 2001 Kymco Zing 125
- 2001 Laverda 750 S Formula
- 2001 Laverda 750 Sport
- 2001 Laverda 750 Strike
- 2001 Laverda 750 Super Sport
- 2001 Magni Australia
- 2001 Maico 500 Enduro
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900

