2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi gallery
2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89.76 cubic inches) | Power: | 65 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.0 kg (643.7 pounds) |
| Seat height: | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-H16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Hyosung XRX 125
- 2001 Indian Chief
- 2001 Indian Scout
- 2001 Jawa 250 Master Tempo
- 2001 Jawa 350 Chopper
- 2001 Jawa 350 Style
- 2001 Jawa 350 Tramp
- 2001 Jawa 640 Classic
- 2001 Jawa 812 Millennium
- 2001 Kawasaki EL252 Eliminator
- 2001 Kawasaki Eliminator 125
- 2001 Kawasaki EN500
- 2001 Kawasaki ER-5 Twister
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125

