2001 Moto Guzzi California EV gallery
2001 Moto Guzzi California EV
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 73 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-VB17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 BMW R1100RT
- 2001 BMW R1100S
- 2001 BMW R1150GS
- 2001 BMW R1150R
- 2001 BMW R1150RT
- 2001 BMW R1200 Avantgarde
- 2001 BMW R1200 Independent
- 2001 BMW R1200Classic
- 2001 BMW R850C Avantgarde
- 2001 BMW R850C Classic
- 2001 BMW R850R
- 2001 BMW R850RT
- 2001 Borile B500CR
- 2001 Buell M2 Cyclone
- 2001 Buell X1 Lightning
- 2001 Cagiva Canyon 500
- 2001 Cagiva Mito 125
- 2001 Cagiva Navigator
- 2001 Cagiva Planet 125
- 2001 Cagiva Raptor 650

