2011 Moto Guzzi Bellagio gallery
2011 Moto Guzzi Bellagio
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 935.60 ccm (57.09 cubic inches) | Power: | 75 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel discs, floating Brembo calipers with 2 parallel pistons. |
| Rear brakes: | Single disc. Fixed stainless steel disc, floating Brembo calipers with 2 parallel pistons. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4
- 2011 GRC Moto Midimoto RR.04
- 2011 GRC Moto Minimoto X3.11
- 2011 GreenTrans EMA98
- 2011 Harley-Davidson 883 Roadster
- 2011 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2011 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2011 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike

