2001 Husaberg FE 650 E Loke gallery
2001 Husaberg FE 650 E Loke
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.0 kg (244.7 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Ducati 750 Sport Dark FF
- 2001 Ducati 750 Supersport
- 2001 Ducati 900 SS Carenata
- 2001 Ducati 900 SS Nuda
- 2001 Ducati 996
- 2001 Ducati 996 R
- 2001 Ducati 996 S
- 2001 Ducati MH900e
- 2001 Ducati Monster 600
- 2001 Ducati Monster 750
- 2001 Ducati Monster 900
- 2001 Ducati Monster S4
- 2001 Ducati ST2
- 2001 Ducati ST4
- 2001 Ducati ST4S
- 2001 Enfield Bullet 500 Standard
- 2001 Enfield Lightning 500
- 2001 Enfield Taurus Diesel
- 2001 GAS GAS Enducross EC 300
- 2001 GAS GAS Pampera 125

