2000 Husaberg FE 501 E gallery
2000 Husaberg FE 501 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 501.00 ccm (30.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/Yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 KTM 400 LC4-E
- 2000 KTM 400 SX Racing
- 2000 KTM 520 EXC Racing
- 2000 KTM 520 SX Racing
- 2000 KTM 620 SuperMoto
- 2000 KTM 640 Duke II
- 2000 KTM 640 LC4 Adventure R
- 2000 KTM 640 LC4-E
- 2000 KTM 640 SuperMoto
- 2000 KTM EXC 125
- 2000 KTM EXE 125
- 2000 KTM Supermoto 125
- 2000 Kymco Zing
- 2000 Laverda 650 Lynx
- 2000 Laverda 750 Formula S
- 2000 Laverda 750 Sport
- 2000 Laverda 750 SS
- 2000 Laverda 750 Strike
- 2000 Laverda TTS 800
- 2000 Midual Roadster 900

