2000 Suzuki GSF 600 Bandit gallery
2000 Suzuki GSF 600 Bandit
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 78 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2000 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2000 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2000 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2000 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2000 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2000 Harley-Davidson FXCSTS Softail Screamer
- 2000 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2000 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2000 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2000 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2000 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2000 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2000 Harley-Davidson XL 1200 S Sportster Sport
- 2000 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Custom/XL 53 C Sportster Custom
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard

