2000 Suzuki GSF 1200 N Bandit gallery
2000 Suzuki GSF 1200 N Bandit
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver, maroon |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Blackline
-
Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
-
Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
Other motorcycles in 2000
- 2000 Victory V92C
- 2000 Victory V92SC
- 2000 Voxan Scrambler
- 2000 Voxan V2 Caf Racer
- 2000 Voxan V2 Cafe Racer
- 2000 Voxan V2 Roadster
- 2000 Yamaha DT 125 R
- 2000 Yamaha FZS 600 N
- 2000 Yamaha FZS 600 S
- 2000 Yamaha SR 125
- 2000 Yamaha TDM 850
- 2000 Yamaha TT 600 R
- 2000 Yamaha TW 125
- 2000 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2000 Yamaha WR400 F
- 2000 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2000 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2000 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2000 Yamaha XJR 1300
- 2000 Yamaha XJR 1300 SP

