2000 Kawasaki KL250-G4 Super Sherpa gallery
2000 Kawasaki KL250-G4 Super Sherpa
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 4PR |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-17 4PR |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Yamaha TW 125
- 2000 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2000 Yamaha WR400 F
- 2000 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2000 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2000 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2000 Yamaha XJR 1300
- 2000 Yamaha XJR 1300 SP
- 2000 Yamaha XT 350
- 2000 Yamaha XT 600 E
- 2000 Yamaha XV 125 S Virago
- 2000 Yamaha XV 125 Virago
- 2000 Yamaha XV 1600 Wild Star
- 2000 Yamaha XV 250 S Virago
- 2000 Yamaha XV 250 Virago
- 2000 Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe
- 2000 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2000 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 125
- 2000 Yamaha XVS Drag Star 650

