2008 Kawasaki KX100 gallery
2008 Kawasaki KX100
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 52.5 x 45.8 mm (2.1 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 871 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-x19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-x16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2
- 2008 Beta RR 50 Motard
- 2008 Beta RR 50 Racing Motard
- 2008 Beta RR Enduro 4T 125
- 2008 Beta RR Enduro 50
- 2008 Beta Urban 125
- 2008 Beta Urban 200
- 2008 Big Dog K-9
- 2008 Big Dog Mastiff
- 2008 Big Dog Mutt
- 2008 Big Dog Pitbull
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino
- 2008 Bimota DB5R
- 2008 Bimota DB5S
- 2008 Bimota DB6 Borsalino
- 2008 Bimota DB6 Delirio
- 2008 Bimota DB6R
- 2008 Bimota DB7
- 2008 Bimota Tesi 3D

