2008 Tank Sports Urban Viaggio 150 gallery
2008 Tank Sports Urban Viaggio 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,219 mm (48.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, champagne. pink, blue, orange |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia SX 50
- 2008 Aprilia SXV 4.5
- 2008 Aprilia SXV 4.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 5.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 550
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R
- 2008 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2008 ATK 450 Dirt Track
- 2008 ATK 450 Enduro
- 2008 ATK 450 Motard
- 2008 ATK 450 MX
- 2008 ATK 450 XC
- 2008 ATK 620 Intimidator
- 2008 ATK 700 Intimidator
- 2008 Azel GS 250
- 2008 Bajaj Avenger DTS-i
- 2008 Bajaj Discover DTSi
- 2008 Bajaj Kristal DTS-i
- 2008 Bajaj Platina
- 2008 Bajaj Pulsar 200 DTS-i

