2008 Tank Sports Vision Topline Khaos gallery
2008 Tank Sports Vision Topline Khaos
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 15,8 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.2 kg (243.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Color options: | Black, red, blue |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Qlink Achilles 150
- 2008 Qlink Axon 50
- 2008 Qlink Commuter 250
- 2008 Qlink Legacy 250
- 2008 Qlink Legend 250
- 2008 Qlink Pegasus 150
- 2008 Qlink Sapero 250
- 2008 Qlink Siena 150
- 2008 Qlink Splendor 400
- 2008 Qlink Star 50
- 2008 Qlink XF 200
- 2008 Qlink XF 200 SM
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125
- 2008 Rhino Hunter S FLM 001
- 2008 Rhino Hunter S FLM 002
- 2008 Rhino HUnter S SLD 004
- 2008 Rhino Hunter S SLD 005
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 003
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 005

