2008 Tank Sports Urban Sporty 50 gallery
2008 Tank Sports Urban Sporty 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Color options: | Black, yelllow, blue, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jianshe Knight JS125-6B
- 2008 Johnny Pag Police Escort 300
- 2008 Johnny Pag Raptor 300
- 2008 Johnny Pag Spyder 300
- 2008 Jonway YY150-1
- 2008 Jonway YY150-2
- 2008 Jonway YY150-5
- 2008 Kawasaki 1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14
- 2008 Kawasaki Concours14 /1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14 ABS
- 2008 Kawasaki Eliminator 125
- 2008 Kawasaki ER-6f
- 2008 Kawasaki ER-6n
- 2008 Kawasaki KLR250S
- 2008 Kawasaki KLR650
- 2008 Kawasaki KLV1000
- 2008 Kawasaki KLX110
- 2008 Kawasaki KLX140
- 2008 Kawasaki KLX140L

