2008 Kawasaki KX65 gallery
2008 Kawasaki KX65
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.70 ccm (3.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 44.5 x 41.6 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 57.0 kg (125.6 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/70-x14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/90-x12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sherco Kid 05
- 2008 Shineray XY125-5
- 2008 Shineray XY250 5
- 2008 Skyteam Aero 50
- 2008 Skyteam Girino 50
- 2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
- 2008 Skyteam Le Mans Pro 125
- 2008 Skyteam ST125SM
- 2008 Skyteam ST250
- 2008 Skyteam ST50
- 2008 Sommer Diesel 462
- 2008 Suzuki B-King
- 2008 Suzuki B-King ABS
- 2008 Suzuki Bandit 1250
- 2008 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2008 Suzuki Boulevard 400
- 2008 Suzuki Boulevard C109R
- 2008 Suzuki Boulevard C109RT
- 2008 Suzuki Boulevard C50
- 2008 Suzuki Boulevard C50 Black

