2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic gallery
2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 358.8 kg (791.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black,Pacific Blue Pearl, Pewter Pearl, Crimson Red Sunglo (New), Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black (New), Two-Tone White Gold Pearl/Pewter Pearl, Two-Tone Olive Pearl/Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Highland Super Motard
- 2008 Highland Super Motard 950
- 2008 Honda ANF125i Innova
- 2008 Honda CB1000R
- 2008 Honda CB1300
- 2008 Honda CB1300S
- 2008 Honda CB250 Nighthawk
- 2008 Honda CB600F Hornet
- 2008 Honda CBF1000
- 2008 Honda CBF600
- 2008 Honda CBF600S
- 2008 Honda CBR1000RR
- 2008 Honda CBR125R
- 2008 Honda CBR600RR
- 2008 Honda CBR600RR HANNspree Ten Kate Replica
- 2008 Honda CRF100F
- 2008 Honda CRF150F
- 2008 Honda CRF150R
- 2008 Honda CRF230F
- 2008 Honda CRF230L

