2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob gallery
2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 287.6 kg (634.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, deep cobalt pearl, black denim, Pacific blue denim (new), pewter denim (new), two-tone olive pearl and vivid black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2007 Aprilia RS 125
- 2007 Aprilia RS 50
- 2007 Aprilia RSV 1000 R
- 2007 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2007 Aprilia RX 50
- 2007 Aprilia RXV 4.5
- 2007 Aprilia RXV 5.5
- 2007 Aprilia Scarabeo 100
- 2007 Aprilia Scarabeo 125
- 2007 Aprilia Scarabeo 200
- 2007 Aprilia Scarabeo 250
- 2007 Aprilia Scarabeo 50
- 2007 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2007 Aprilia Scarabeo 500
- 2007 Aprilia SL 750 Shiver
- 2007 Aprilia Sportcity 125
- 2007 Aprilia Sportcity 200
- 2007 Aprilia Sportcity 250
- 2007 Aprilia SR 50 R

