2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider gallery
2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.8 kg (641.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black pearl, fire red pearl, deep cobalt pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new), white gold pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone fire red pearl and black pearl (new), two-tone deep cobalt pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL250-4
- 2007 Veli Vl250GY
- 2007 Veli VL250GY-3
- 2007 Veli VL250PY
- 2007 Veli VL250T
- 2007 Veli VL39QT
- 2007 Veli VL50-A
- 2007 Veli VL50-B
- 2007 Veli VL50-C
- 2007 Veli VL50-D
- 2007 Veli VL50-E
- 2007 Veli VL50 QPY
- 2007 Veli VL50Q-2
- 2007 Veli VL50Q-3
- 2007 Veli VL50Q-6 Mini
- 2007 Veli VL50Q GY-2
- 2007 Veli VL50QGY
- 2007 Veli VL50QT
- 2007 Veli VL50QT-10
- 2007 Veli VL50QT-2

