2013 Harley-Davidson Street Glide gallery
2013 Harley-Davidson Street Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 355.2 kg (783.0 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-BW18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-BW16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Chrome Yellow Pearl, Black Denim, Midnight Pearl, Ember Red Sunglo, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 690 Enduro R
- 2013 KTM 690 SMC R
- 2013 KTM 85 SX 17/14
- 2013 KTM 85 SX 19/16
- 2013 KTM 990 Adventure
- 2013 KTM 990 Adventure R
- 2013 KTM 990 SM R
- 2013 KTM 990 SM T
- 2013 KTM 990 Superduke R
- 2013 KTM Freeride 350
- 2013 KTM Freeride E
- 2013 KTM RC 250 R
- 2013 Kumpan 1954
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2013 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2013 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2013 Moto Guzzi V7 Racer

