2013 Harley-Davidson 1200 Custom 110th Anniversary gallery
2013 Harley-Davidson 1200 Custom 110th Anniversary
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.8 kg (553.0 pounds) |
| Seat height: | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,521 mm (59.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Anniversary Vintage Bronze/Anniversary Vintage Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2013 Harley-Davidson XL 883L Police
- 2013 Honda CB1000R
- 2013 Honda CB1100
- 2013 Honda CB1100 ABS
- 2013 Honda CB500F
- 2013 Honda CB500X
- 2013 Honda CBR1000RR
- 2013 Honda CBR500R
- 2013 Honda CBR500R ABS
- 2013 Honda CBR600RR
- 2013 Honda CRF100F
- 2013 Honda CRF150F
- 2013 Honda CRF150R
- 2013 Honda CRF230F

