2013 Honda CBR600RR gallery
2013 Honda CBR600RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Multicolored Repsol Edition, White/Blue/Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husqvarna WR 125
- 2013 Husqvarna WR 250
- 2013 Husqvarna WR 300
- 2013 Husqvarna WRE 125
- 2013 Indian Chief Classic
- 2013 Indian Chief Dark Horse
- 2013 Indian Chief Vintage
- 2013 Indian Chief Vintage LE
- 2013 Kawasaki 1400 GTR
- 2013 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2013 Kawasaki 250TR
- 2013 Kawasaki Concours14 ABS
- 2013 Kawasaki D-Tracker X
- 2013 Kawasaki D-Tracker125
- 2013 Kawasaki ER-4n
- 2013 Kawasaki ER-4n ABS
- 2013 Kawasaki ER-6f
- 2013 Kawasaki ER-6n
- 2013 Kawasaki ER-6nL (LAMS) ABS
- 2013 Kawasaki Estrella

