2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG gallery
2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.4 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Tokico, Four-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 85 SX 17/14
- 2013 KTM 85 SX 19/16
- 2013 KTM 990 Adventure
- 2013 KTM 990 Adventure R
- 2013 KTM 990 SM R
- 2013 KTM 990 SM T
- 2013 KTM 990 Superduke R
- 2013 KTM Freeride 350
- 2013 KTM Freeride E
- 2013 KTM RC 250 R
- 2013 Kumpan 1954
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2013 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2013 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2013 Moto Guzzi V7 Racer
- 2013 Moto Guzzi V7 Special
- 2013 Moto Guzzi V7 Stone

