2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom gallery
2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.6 kg (645.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl, fire red pearl, deep cobalt pearl, yellow pearl, pewter pearl (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL50 QPY
- 2007 Veli VL50Q-2
- 2007 Veli VL50Q-3
- 2007 Veli VL50Q-6 Mini
- 2007 Veli VL50Q GY-2
- 2007 Veli VL50QGY
- 2007 Veli VL50QT
- 2007 Veli VL50QT-10
- 2007 Veli VL50QT-2
- 2007 Veli VL50QT-3
- 2007 Veli VL50QT-5
- 2007 Veli VL50QT-7
- 2007 Veli VL50QT-8
- 2007 Veli VL50QT-9
- 2007 Veli VL70Q
- 2007 Veli VL90-2
- 2007 Veli VL90-5
- 2007 Veli VL90-6
- 2007 Veli VL90GY
- 2007 Vento Colt

