2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter gallery
2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.7 kg (740.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Fire Engine Red |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Concours14
- 2008 Kawasaki Concours14 /1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14 ABS
- 2008 Kawasaki Eliminator 125
- 2008 Kawasaki ER-6f
- 2008 Kawasaki ER-6n
- 2008 Kawasaki KLR250S
- 2008 Kawasaki KLR650
- 2008 Kawasaki KLV1000
- 2008 Kawasaki KLX110
- 2008 Kawasaki KLX140
- 2008 Kawasaki KLX140L
- 2008 Kawasaki KLX300R
- 2008 Kawasaki KLX450R
- 2008 Kawasaki KX100
- 2008 Kawasaki KX250F
- 2008 Kawasaki KX450F
- 2008 Kawasaki KX65
- 2008 Kawasaki KX85
- 2008 Kawasaki Ninja 250R

