2008 GAS GAS EC 250 Racing gallery
2008 GAS GAS EC 250 Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.30 ccm (15.21 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-x21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-x18 |
| Front brakes: | Single disc. Double-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black/white/gold |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha TDM 900
- 2008 Yamaha TDM 900A
- 2008 Yamaha TMAX
- 2008 Yamaha TMax ABS
- 2008 Yamaha TT-R 110E
- 2008 Yamaha TT-R 125 E
- 2008 Yamaha TT-R 125 L
- 2008 Yamaha TT-R 125 LE
- 2008 Yamaha TT-R 230
- 2008 Yamaha TT-R 50 E
- 2008 Yamaha TW200
- 2008 Yamaha TZR 50
- 2008 Yamaha TZR 50 Race Replica
- 2008 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2008 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2008 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2008 Yamaha V Star 1300
- 2008 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2008 Yamaha V Star 250
- 2008 Yamaha V Star Classic

