2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod gallery
2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1250.41 ccm (76.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.9 x 71.9 mm (4.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Pewter Pearl, Dark Blue Pearl (New), Candy Red Sunglo (New), Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black (New), 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black, Purple Haze (Custom), Copperhead Pearl and Red Hot (Custom), Golden Glow and |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha XT 125 X
- 2008 Yamaha XT 250
- 2008 Yamaha XT 660 R
- 2008 Yamaha XT 660 X
- 2008 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2008 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2008 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2008 Yamaha YBR 125
- 2008 Yamaha YBR 125 Custom
- 2008 Yamaha YBR 250
- 2008 Yamaha YZ 125
- 2008 Yamaha YZ 250
- 2008 Yamaha YZ 250 F
- 2008 Yamaha YZ 450 F
- 2008 Yamaha YZ 85
- 2008 Yamaha YZ 85 LW
- 2008 Yamaha YZF-R 125
- 2008 Yamaha YZF R1
- 2008 Yamaha YZF R1 10h Anniversary
- 2008 Yamaha YZF R15 lc4v

