2008 Vectrix Electric 3-Wheeler gallery
2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0.06 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.5 kg (475.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Motorhispania Ryz Pro Racing 49 Urbanbike
- 2008 Motorhispania Ryz Proracing
- 2008 Motorhispania RYZ SM
- 2008 Motorhispania RYZ SM Urban
- 2008 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2008 MV Agusta Brutale 750S
- 2008 MV Agusta Brutale 910R
- 2008 MV Agusta Brutale 910S
- 2008 MV Agusta Brutale 989R
- 2008 MV Agusta Brutale America
- 2008 MV Agusta Brutale Gladio
- 2008 MV Agusta Brutale Hydrogen
- 2008 MV Agusta Brutale Serie Oro
- 2008 MV Agusta Brutale Wally
- 2008 MV Agusta F4 1000 R
- 2008 MV Agusta F4 1000 S
- 2008 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2008 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2008 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2008 MV Agusta F4 1078 RR312

