2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster gallery
2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 256.3 kg (565.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl, White Gold Pearl, Crimson Red Sunglo (New) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BucciMoto BR1E 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 140
- 2008 BucciMoto BR1R SM 125
- 2008 BucciMoto BR1R SM 140
- 2008 Buell 1125R
- 2008 Buell Blast
- 2008 Buell Firebolt XB12R
- 2008 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2008 Buell Lightning XB12S
- 2008 Buell Lightning XB12Scg
- 2008 Buell Lightning XB12Ss
- 2008 Buell Lightning XB12STT
- 2008 Buell Ulysses XB12X
- 2008 Buell Ulysses XB12XT
- 2008 Cagiva Brillo 125
- 2008 Cagiva Mito 125
- 2008 Cagiva Mito 125 Oro
- 2008 Cagiva Mito SP525
- 2008 Cagiva Raptor 125

