2008 KTM 85 SX 19/16 gallery
2008 KTM 85 SX 19/16
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ural Solo 750
- 2008 Ural Sportsman 750
- 2008 Ural Tourist 750
- 2008 Ural Wolf 750
- 2008 Vahrenkamp Diesel 462
- 2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
- 2008 Vectrix Electric Maxi-Scooter
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250
- 2008 Vento Phantera
- 2008 Vento Phantom LI
- 2008 Vento Triton LI
- 2008 Vento V-Thunder XL
- 2008 Vento Zip LI
- 2008 Vespa Granturismo 200
- 2008 Vespa GT60
- 2008 Vespa GTS 125
- 2008 Vespa GTS 250
- 2008 Vespa GTV
- 2008 Vespa LX 150

