2008 KTM 85 SX 17/14 gallery
2008 KTM 85 SX 17/14
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
- 2008 Harley-Davidson XL883C Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2008 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2008 Hartford HD-125L
- 2008 Hartford HD-125S
- 2008 Hartford HD-200S
- 2008 Hartford VR-125H
- 2008 Hartford VR-125Z
- 2008 Hartford VR-200H
- 2008 Hartford VR-200X

