2008 Jawa-CZ 125 Dakar gallery
2008 Jawa-CZ 125 Dakar
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Buell Lightning XB12Scg
- 2008 Buell Lightning XB12Ss
- 2008 Buell Lightning XB12STT
- 2008 Buell Ulysses XB12X
- 2008 Buell Ulysses XB12XT
- 2008 Cagiva Brillo 125
- 2008 Cagiva Mito 125
- 2008 Cagiva Mito 125 Oro
- 2008 Cagiva Mito SP525
- 2008 Cagiva Raptor 125
- 2008 Cagiva Raptor 650
- 2008 Can-Am Spyder Roadster
- 2008 CCM 404 DS Supermoto
- 2008 CCM 404 DS Trail
- 2008 CCM 450 DS Supermoto
- 2008 CCM 450DS Trail
- 2008 CCM C-XR125-E
- 2008 CCM C-XR125-M
- 2008 CCM C-XR125-S
- 2008 CCM C-XR230-E

