2008 Jawa-CZ 125 Dandy gallery
2008 Jawa-CZ 125 Dandy
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Qlink Star 50
- 2008 Qlink XF 200
- 2008 Qlink XF 200 SM
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125
- 2008 Rhino Hunter S FLM 001
- 2008 Rhino Hunter S FLM 002
- 2008 Rhino HUnter S SLD 004
- 2008 Rhino Hunter S SLD 005
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 003
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2008 Rhino Hunter Softail SLD 002
- 2008 Rhino HUnter Softail SLD 003
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 001
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 002
- 2008 Rhino Hunter Softail STP 003
- 2008 Rhino SLD 001
- 2008 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2008 Ridley Auto-Glide Classic
- 2008 Ridley Auto-Glide Sport

