2008 Yamaha Morphous gallery
2008 Yamaha Morphous
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.1 kg (408.0 pounds) |
| Seat height: | 655 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,615 mm (63.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-M13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark violet |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW F800S
- 2008 BMW F800ST
- 2008 BMW G450X
- 2008 BMW G650X Challenge
- 2008 BMW G650X Country
- 2008 BMW G650X Moto
- 2008 BMW HP2 Enduro
- 2008 BMW HP2 Megamoto
- 2008 BMW HP2 Rennboxer
- 2008 BMW HP2 Sport
- 2008 BMW K1200GT
- 2008 BMW K1200LT
- 2008 BMW K1200R
- 2008 BMW K1200R Sport
- 2008 BMW K1200S
- 2008 BMW R1200GS
- 2008 BMW R1200GS Adventure
- 2008 BMW R1200R
- 2008 BMW R1200RT
- 2008 BMW R1200S

