2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue gallery
2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.6 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.2 kg (739.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha XJR 1300
- 2008 Yamaha XT 125 R
- 2008 Yamaha XT 125 X
- 2008 Yamaha XT 250
- 2008 Yamaha XT 660 R
- 2008 Yamaha XT 660 X
- 2008 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2008 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2008 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2008 Yamaha YBR 125
- 2008 Yamaha YBR 125 Custom
- 2008 Yamaha YBR 250
- 2008 Yamaha YZ 125
- 2008 Yamaha YZ 250
- 2008 Yamaha YZ 250 F
- 2008 Yamaha YZ 450 F
- 2008 Yamaha YZ 85
- 2008 Yamaha YZ 85 LW
- 2008 Yamaha YZF-R 125
- 2008 Yamaha YZF R1

