2008 Suzuki V-Strom 650 ABS gallery
2008 Suzuki V-Strom 650 ABS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,555 mm (61.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Flat Black, Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco Grand Dink 125
- 2008 Kymco Movie XL 125
- 2008 Kymco Nexxon
- 2008 Kymco Nexxon 125
- 2008 Kymco People
- 2008 Kymco Pulsar 125
- 2008 Kymco Quannon 125
- 2008 Kymco Straight 125
- 2008 Kymco Super 8
- 2008 Kymco Super 9 AC
- 2008 Kymco Super 9 LC
- 2008 Kymco Venox AFI 250
- 2008 Kymco Vitality
- 2008 Kymco Xciting AFI 250
- 2008 Kymco Xciting R AFI 500
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin

