2008 Skyteam Le Mans Pro 125 gallery
2008 Skyteam Le Mans Pro 125
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,04 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 AC
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 LC
- 2008 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2008 Peugeot Speedfight R-Cup
- 2008 Peugeot Speedfight Utlimate Edition
- 2008 Peugeot Sum-up 125
- 2008 Peugeot TKR 50
- 2008 Peugeot TKR 50 RCup
- 2008 Peugeot V-Clic 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Motorsport
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Sportline
- 2008 Peugeot Vogue 50
- 2008 Peugeot XP6 Enduro 50
- 2008 Peugeot XP6 Supermoto 50
- 2008 Peugeot XPS Enduro 50
- 2008 Peugeot XR7 50
- 2008 PGO Big Max 50
- 2008 PGO BuBu 100
- 2008 PGO BuBu 125

